Materiały budowlane

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Materiały budowlane

Wybór odpowiednich zamocowań determinowany jest w szczególności przez rodzaj materiału budowlanego, w którym chcemy mocować. Każdy materiał budowlany charakteryzuje się innymi właściwościami mechanicznymi i dlatego dla każdego z nich dostosowywane są odpowiednie zamocowania. Krótkie poznanie podstawowych materiałów budowlanych pozwoli na odpowiedni wybór zamocowań.

 

Materiały Pełne

1. Beton
beton Jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych dzieli się na dwie podstawowe grupy: beton zwykły i beton
lekki. Podstawowym kryterium powyższej klasyfikacji jest zawartość lekkich domieszek takich jak pumeks czy styropian. Najważniejszym parametrem betonu, z punktu widzenia zamocowań, jest jego wytrzymałość na ściskanie podawana w N/mm2. Podstawowym rodzajem betonu jest beton C20/25, do którego znajduje odniesienie przeważająca większość parametrów wytrzymałości zamocowania oraz zaleceń montażu.

2. Skała, kamień naturalny.
skała Naturalne materiały pełne o trudnych do określenia parametrach wytrzymałości. W praktyce, z uwagi na specyfik´ stosowania zamocowań, stanowią uboczną grupę materiałów budowlanych. W każdym przypadku zakotwień w tych materiałach należy upewnić się co do jakości zamocowania.

3. Cegła pełna.

cegła Jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Do zamocować w murach z cegły pełnej można stosować przeważającą większość zamocowań. Szczególną ostrożność należy zachować stosując kotwy o dużej sile rozprężania, z uwagi na naturalną kruchość cegły.

 

4. Beton porowaty.

beton porowatyBeton porowaty (Ytong, Siporex, Hebel, Termorex) charakteryzuje się niską wytrzymałością na ściskanie. Do zamocowań w tych materiałach należy używać specjalnych kołków i kotew oraz w każdym przypadku dokładnie sprawdzać poprawność zamocowania.

 

 

Materiały z pustką

Materiały z pustką (pustaki) itp. W przypadku stosowania pustaków bardzo istotnym elementem jest zarówno rodzaj materiału, z którego wykonany jest pustak (beton lekki, cegła kratówka lub dziurawka, pustaki cementowe), jak i struktura jego pustych przestrzeni. Analiza powyższych uwarunkować pozwala na zastosowanie odpowiedniego rodzaju kołka lub kotwy oraz dopasowanie wymaganej Średnicy i długości zamocowania.

pustaki

 

Płyty budowlane

Płyty gipsowo- kartonowe. Płyty wiórowe, pilśniowe

płyty gipsowe Na przestrzeni ostatnich kilku lat płyta gipsowo-kartonowa oraz materiały stosowane na mineralne sufity podwieszane stały się jednymi z najpopularniejszych materiałów budowlanych w zakresie zabudowy i wystroju wnętrz. Z uwagi na stosunkowo niewielką grubość płyt, do zamocować w tych materiałach stosuje się specjalne kołki, których konstrukcja pozwala na dopasowanie się do podłoża. Do lżejszych zamocować znajdują zastosowanie kołki wykorzystujące płytę jako bazę zamocowania (TT, SPA). Problem pewności zamocowania sprowadza się głównie do jakości płyty oraz dokładności wywierconego w niej otworu. Osobną grupą zamocowań stanowią specjalistyczne kołki i kotwy oraz wkręty do montażu konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych i sufitów podwieszanych. Do zakotwień w tych materiałach stosuje się najczęściej zamocowania do płyt gipsowo-kartonowych oraz elementy złączne bez rozporowe np. wkręty hartowane uniwersalne.